Szukaj na tym blogu

sobota, 4 czerwca 2016

Zanim się pojawiłeś - Jojo Moyes

"Po prostu żyj dobrze .Po prostu żyj ."

Pewnie doskonale znacie takie książki, które wpłynęły na wasze życie, przemyślenia. Taką książką, którą przyjaciółki powinny przekazywać sobie nawzajem jest bez wątpienia "Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes.<ja już poleciłam ją swoim przyjaciółkom i się nią zachwyciły>. 
 To wzruszająca historia, która sprawi, że zaczniesz zastanawiać się nad swoim życiem i je docenisz.

"Są zwyczajne godziny i są godziny ułomne, kiedy czas zatrzymuje się i potyka, kiedy życie - prawdziwe życie - wydaje się toczyć gdzieś dalej."

Główną bohaterką książki jest Lou, zwyczajna dziewczyna z ekscentrycznym wyczuciem stylu. Jest niezwykle pozytywną osobą, kolorowym ptakiem żyjącym w niewielkim miasteczku, w jednym domu wraz z rodziną. Jej życie jest przewidywalne.Wie, ile kroków dzieli przystanek autobusowy od jej domu. Wie, że lubi pracować w kawiarni Bułka z Masłem i że chyba nie kocha swojego chłopaka Patricka.
Wszystko zmienia się gdy traci swoją pracę i musi zacząć szukać nowej, ponieważ sytuacja finansowa jej rodziny nie jest za dobra. Poszukiwania nie idą jej za dobrze, aż do momentu gdy trafia na ofertę opieki nad niepełnosprawnym mężczyzną.
Dzięki szczęśliwemu trafowi dostaje tę pracę, chociaż nigdy nie miała nic wspólnego z opieką nad osobą niepełnosprawną.
 Zostanie opiekunką młodego, bogatego bankiera - Willa Traynora, którego losy całkowicie zmieniły się na skutek tragicznego zdarzenia sprzed dwóch lat. Wypadek motocyklowy odebrał mu chęć do życia. Wszystko stało się dla niego  błahe i pozbawione kolorów.
Oboje nie mają pojęcia, że ich znajomość  wywróci ich światy do góry nogami i odmieni ich  na zawsze.
Lou i Will to niezwykła para, która trafia do serc czytelników.Romans między nimi nie jest denny i nierealny, rozwija się w realistycznym tępię. To nie jest miłość od pierwszego wejrzenia, dwójki pięknych, młodych ludzi, którzy nie mają zmartwień. 
To historia uczucia dwójki ludzi, którzy dużo przeszli w swoim życiu i w sobie nawzajem odnajdują zrozumienie i bratnie dusze. Ich sympatia to miłość, która zmienia, nadaje sens istnieniu.

Książka charakteryzuje się wartką akcją, która potrafi zaskoczyć czytelnika i skłonić do refleksji. Trzyma w napięciu do samego końca i funduje uczuciom czytelnika prawdziwy rollercoaster.Od śmiechu do łez.
 Książka ta nie jest kolejnym błahym i banalnym romansem, romans jest w niej jedynie dodatkiem do poruszenia ważniejszych tematów(np tematu eutanazji).
Najbardziej w książce urzekły mnie dialogi Willa i Lou. Niejednokrotnie śmiałam się z ich dowcipnych uwag. Ich dialogi czy sytuacje zdecydowanie  korzystnie wpływają na książkę mówiącą o trudnej tematyce.

Autorka uświadamia nam jak ważne  i niepowtarzalne jest życie, przez co powinniśmy korzystać z każdej chwili.
 Przy żadnej książce nie wypłakałam jeszcze tak wielu łez. Dawno książka nie wywołała u mnie, aż takich emocji.
Zakończenie rozwaliło mnie na łopatki i zmusiło do głębokiej refleksji.
"Zanim się pojawiłeś "- Jojo Moyes pozostanie w mojej pamięci na długo. Bez żadnych wątpliwości wam ją polecam z mojego całego złamanego serca, a nawet zalecam abyście ją przeczytali. Naprawdę warto 

"Mówi się, że człowiek docenia ogród dopiero w pewnym wieku i myślę, że jest w tym trochę prawdy. Ma to chyba związek z wielkim cyklem życia. Niepowstrzymany optymizm młodych roślin po ponurej zimie ma w sobie coś z cudu, można z radością przyglądać się dokonującej się co roku przemianie i temu, jak natura ukazuje różne części ogrodu z ich najlepszej strony."